Anasayfa
  �leti�im
  �ye B�lgesi
  �ye Giri�i
  �ifremi Unuttum
  Yeni �yelik
  
  Kitap Trleri
   Oyku
   Ani
   Roman
   Deneme
   Siir
   Sanat
   Bilim
   Psikoloji
   Sosyoloji
   Felsefe
   Mizah
   Kadin
   Siyaset
   Saglik
   Gezi
   Dinsel
   Bilgisayar
   Spor
   Yabancidil
   Tarih
   Dergi
   Setler
   Ansiklopedi
   Biyografi
   EgitimVirginia Woolf'tan Yazarlk Dersleri

9 TL


Ataol_Behramoğlu_Seti_(9_Kitap_Takım)-simurgkitap.com  Kategori>>Siir


Ataol_Behramolu_Seti_(9_Kitap_Takm)
Stokta kalmad
Ataol_Behramolu_Seti_(9_Kitap_Takm)
Ataol Behramolu Seti (9 Kitap Takm)
Hayata Uzun Veda 
"Ataol Behramolu'nun iirleri çada bir tragedyada yaatr okuru... Mutluluk duygusu, ak, güzellik aray, hepsi vardr, ama bir tragedyadaki gibi..."
-Oktay Akbal, Cumhuriyet, 18.6.1983-
"Onu okurken birey sorunlaryla kar karya geldiimiz kadar; çan kavramaya açlm, hayat ölçüp biçen bir zekâya rastlyoruz."
-smet Özel, Ant, 23 Aralk 1969-

 

Okyanusla lk Karlama 
Benim gördüüm kadar ile Ataol Behramolu iirle söz sanatnn kaynamasndan doan yeni bir sanat yaratmaktadr... (Mehmet Kemal, Cumhuriyet, Eylül 1996)
Ataol Behramolu'nun kendisinden iirlerini dinleyenler, Türk dilinin bütün lezzetini tadarlar. Lirik, atelidir; yaratcln öyle bir canllk ve vurguyla yaar ki, bunlar hiç kuku yok Fransz iirini terk etmi olan eylerdir.
(Timour Muhidine, Arabies, Ocak 1995)

 

Yeni Aka Gazel 
"Elinizdeki kitap 'Gözlerdi' ve 'Yeni Aka Gazel' adl iki bölümden oluuyor. lk bölümde vecd içinde yazldn düündürten be bölümlük 'Alanya Günlükleri' ile dört iir, ikinci bölümde gazel ölçütleri hedef alnarak yazlm on iir. kinci bölümü, hacmi dar, mahreki geni tek bana bir kitap olarak düünebilirsiniz. Etkileyici, tok, lirik yahut içe dönük bireyci diyebilirsiniz ama duyguyla, bilgiyle, incelikle okunduunda görülecek ki 'organik iir'in yaptalarndan birinde 'Behramolu' yazyor."
-S. Koçak- Radikal Kitap, 22 Kasm 2002
"air, kitabnda, o ad tayan gazel iirinde yeni bir dökümünü yapyor akn. Uçurumlar amak, arklarla dolup tamak, yeniden örenmek her eyi, dünyaya henüz gelenden farksz hale gelip çrlçplak oluu insann..."
-Server Tanilli- Cumhuriyet, 14 ubat 2003

 

ki At 
Kitapta yer alan atlardan ilkinde Ataol Behramolu ili trajedisini iliyor.
Bu at, 1971 ylnda Paris'te Pablo Neruda'yla tanan, 1973 ylnda Moskova Üniversitesi konferans salonunda Salvadore Allende'nin söylevini dinleyen Ataol Behramolu'nun hem ili trajedisine tankl hem de kendi yaamndan bir kesittir.

 

Kzma Mektuplar 
"Ataol Behramolu'nun 'Dörtlükler'ini okurken umutla, güvenle doldu içim. Yarna, yarnlara bir scak özlem duydum."
-Oktay Akbal- Cumhuriyet, 22 Mart 1980
"Ataol Behramolu salt bir destan (Mustafa Suphi Destan) yazmad. Yaam öesi yitip gitmi olan bir devrim kurbannn canlanmasna yardm edecek birçok deerli bilgiyi de yllarca süren aratrc zekâsyla bulup yerli yerine koydu."
-Hasan zzettin Dinamo- Eletiri, 1 ubat 1980

 

 Yaadklarmdan Örendiim Bir ey Var 
Yalnln, çok kiinin paylaabilecei bir iirselliin baarsn vurgulayan iirler.
(Doan Hzlan, Cumhuriyet, 1 Mart 1979)
Bu iirlerde aclar, sevgiyi, umutlar bir insann inandrc yaantsnn arasndan görüyoruz. Böylece iir, çoktan beri sanatmz kaplam olan kuramsallktan uzaklam oluyor.
(Konur Ertop, Milliyet Sanat, 1 Ocak 1979)

 

 
Uçur Diye Ey Ak 
Seziler - Ürperiler - Bulumalar - Sevimeler - Ayrllar - Yitiriler - Özleyiler - Anmsaylar

 

Sevgilimsin 
"Ak, onun iirlerinin önemli konularndandr, çünkü hayatn bütün yönleriyle iirin konusu olabileceine inanr. Ancak ak konusunu çok ender tek bana iler. Konu her zaman daha kapsaml bir toplumsal çerçevede ilenir. Gerçek dünya; toplumsal kavgalarn, hakszlklarn ve kiisel facialarn dünyas, akn mekândr Behramolu'nun iirlerinde. Onun için iirlerinde ak, bir duygudan ziyade bir eylemdir ve fiziksel ak, yani sevimek önemlidir. Örnein 1965'te yaymlanan "Bir Gün Mutlaka" adl iir, 'Bugün sevitim yürüyüe katldm sonra' dizesi ile balar. Sevimek ile siyasi eylem arasnda bir ztlk yoktur. kisi arasnda doal bir ba vardr. (...) Okuyucusuna hiçbir zaman bireylerin güzel olmayan bir toplumsal ortamda yaadklarn unutturmaz. 1990'da yazlm olan 'Sevgilimsin' adl iirinde de (...) kanayan gençliinden söz eder, sevgililerin bedenlerinin 'kana kana kanayamadan yan yana' olduklarn belirtir. Gece sevgili bararak uyanr. (...)

 

 
Ak ki Kiiliktir 
"Bu 'on ayrlk iiri', ayrlk izleine öylesine yaln, öylesine krk, öylesine suskun yaklayor ki, ayrln kavurucu acs olanca duyumsanyor.
(...) 'Anlalmaz', 'okunamaz' iirlerin sanatlk deer tad iddiasndaki günümüzde, Ataol Behramolu herkes için, hepimiz için iir ülküsünü koruyor."
-Selim leri- Cumhuriyet, 19 Mays 1999
" 'Ak ki Kiiliktir' iiri, bir yandan, yaamdaki sürekli deiim içinde yaanm, ans bile kalmam bir sevginin brakt, ölümü de düündüren büyük acy dile getirmekte, bir yandan da ölüm ve ak arasndaki kartl belirleyen bir karlatrmaya giderek ölümün tek bana, akn ise mutlaka bir bakasyla yaanan bir gerçek olduunu vurgulamaktadr. (...) Bu iirin etki gücünü, oluturduu ritim ve ses yaknlklarnn yan sra anlatmndaki içtenlikten aldn söyleyebiliriz."
-Prof. Dr. Doan Aksan- iir Çözümlemeleri, Bilgi Yaynevi 2003
 
Yazar
Ataol Behramolu
Yaynevi
Tekin Yaynev

 


48 TL

Stok adeti: 0
Son Eklenenler

   
Java Programlama Dili ve Yazlm Tasarm
   
Gelecein Sular Dijital Dnyann Karan
   
Toplumsal Geriliklerimizin Sorumlular D
   
Android Programlama Ve Uygulama Rehberi
   
an Olaylar Arasnda
   
Siber Gvenlik Siber Sava
   
Anten Teorisi Analiz ve Tasarm
   
Uygulamalarla SBER GVENLE Giri
   
VHDL LE SAYISAL TASARIM VE FPGA UYGULAM
   
C++ Kodlab
   
Trkiye Trkesinin Temeli Ouz Trkesi